Düzenlenen Panelde Türkiye Fransa İlişkileri Değerlendirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zafer Akbaş, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen “Türkiye Fransa İlişkileri: Fırsatlar ve Meydan Okumalar” adlı panele katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Ankara’da düzenlenen panele; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç,  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç, Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Kamu Diplomasisi Daire Başkanı Doç. Dr. Oğuz Güner, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gazeteciler, öğretim üyeleri ve davetli misafirler katıldı.

Ege, Akdeniz ve Kafkasya meseleleri, Fransa’nın Türkiye, Rum ve Yunan yönetimleriyle ilişkileri hakkında konuşmaların yapıldığı panelin açılış konuşmasını İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ile TBMM Dışişler Komisyonu Başkanı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Eski Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptı.

Prof. Dr. Fahrettin Altun, yapmış olduğu konuşmada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle Akdeniz’de ve diğer coğrafyalarda başlatılan diplomatik başarıların önemine değindi. Ayrıca Fransa’nın Türkiye karşıtı olarak izlemiş olduğu politikaların, Türk kamuoyunda rahatsızlık meydana getirdiği vurgulayan Altun, Türkiye ve Fransa’nın küresel ve bölgesel barışın sağlanması için çaba harcamaları gerektiğin söyleyerek, iki ülkenin ekonomik ve sosyal konularda iş birliği yapmasının tarafların yararına olacağını dile getirdi.

Gençlik ve Spor Eski Bakanı, TBMM Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç ise yaptığı konuşmasında; iki ülke arasındaki ilişkilerin iyi olmasının iki ülkenin menfaatlerine olduğunu vurguladı. Ayrıca Fransa’nın Türkiye ile ilişkilerini iyileştirmesi gerektirdiğinin altını çizdi.

“Güç Boşluğundan Yararlanmak İstiyorlar”

Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zafer Akbaş ise yaptığı konuşmada; Doğu Akdeniz ve Ege’nin Jeopolitik öneminin arttığını dile getirerek, Fransa’nın gerek Avrupa’da gerekse yakın coğrafyada bir liderlik arayışı içerisinde olduğunu ifade etti. Anılan bölgelerde bir güç boşluğu olduğunu ve bu güç boşluğunun Fransa tarafından doldurulmak istendiğini vurgulayan Akbaş, ancak Türkiye’nin artık bölgesel bir güç haline geldiğini; ekonomik, siyasi, sosyal ve askeri alanlarda etkisini daha güçlü bir şekilde hissettirdiğini söyledi.  Fransa’nın Türkiye’ye düşmanlık tutumu içerisinde olan Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile kurduğu ilişkilerin bölge barışına ve tarafların çıkarlarına hizmet etmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Akbaş, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmesinin Fransa’nın çıkarına olduğunu vurguladı. İlişkilerde tarafların çatışma değil iş birliği alanlarını öne çıkarmasının bir zaruret olduğunu vurgulayan Akbaş, Fransa’nın terör örgütü PKK ile mücadele etmesi gerektiğini, aksi halde bundan kendisinin de zarar göreceğini dile getirdi. Davetleri nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Kamu Diplomasisi Başkanı Doç. Dr. Oğuz Güner ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Saadet Oruç’a teşekkür eden Prof. Dr. Zafer Akbaş, panelin herkes için yararlı olması temennisi ile konuşmasını sonlandırdı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir