Düzce Üniversitesi ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaptığı çalışmalarla şehrimize ve bölgemize önemli katkılar sunan Düzce Üniversitesi, Orman Fakültesi ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü; eğitim, danışmanlık, Ar-Ge ve tıbbi aromatik bitkilere ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Rektörlük makamında düzenlenen protokole; Düzce Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü adına ise Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz imza attı. İmza töreninde Düzce Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Sadi Ateş, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Engin Eroğlu ve Doç. Dr. Tarık Gedik, Süs ve Tıbbi Bitkiler Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Necmi Aksoy ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları da hazır bulundu.

İmzalanan bu protokolle; Düzce Üniversitesi ile Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü arasındaki iş birliğini sağlayarak, bölgenin ormancılık alanındaki sorunlarına çözümler üretmek, öğrencilerin ve uygulayıcıların ormancılık alanında yapılacak olan uygulamalara bilimsel bir bakış açısı getirmek amaçlanıyor.

Ayrıca, Orman Genel Müdürlüğü Ekosistem Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın görevleri arasında yer alan; biyolojik çeşitliliğin korunması, popülasyonun artırılması, yöresel bazda yaygınlaştırılması ve faydalanılması ile yöresel ve ülke ekonomisine katkı sağlaması bakımından öneme sahip; tıbbi ve aromatik bitkilerin üniversite düzeyinde ve akademik bazda araştırılması, yetiştirilmesi, tanıtılması, üretilmesi ile geliştirme ve uygulama faaliyetlerinin bilimsel esaslar çerçevesinde yapılması, üretilecek hizmetlerin kaliteli, etkin, verimli ve sürdürülebilir olması, araştırma çalışmaları sonuçlarının ortak kullanımını sağlamak ve bunları yayımlamak gerçekleştirilen iş birliğiyle yapılacak hedefler arasında yer alıyor.

Protokol sonunda Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz’a, Düzce Üniversitesi’nin çalışmasını yaptığı Düzce İli Toprak Haritası’nı ve Düzce İli Tıbbi Bitki Haritası ile Üniversitenin markalı ürünlerinden hediye etti. Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Boz ise Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a üretimini yaptıkları bitkisel ürünlerin yer aldığı hediye sepeti takdim etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir