Düzce Üniversitesi Hastanesi’nden Emzirme Haftası’na Yönelik Farkındalık Standı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 1-7 Ekim Emzirme Haftası dolayısıyla farkındalık standı kuruldu. Hastane Yönetimi ve personellerinin de katıldığı bu anlamlı etkinlikte, emzirme ve anne sütünün önemiyle ilgili bilgilendirici broşürler paylaşılarak, toplumsal bilincin artırılmasına katkı sağlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Şükriye Özde, “Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Anne sütünün kutsal ve mucizevi olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Şükriye Özde, “Her annenin sütü bebeğine özeldir. Anne sütü bir mucize, bebeklerimiz de bir mucize. İki mucizenin bir araya gelmesi ile ortaya sağlıklı nesillerin çıkması için, doğumdan sonra ilk yarım saatte anne ile ten tene teması sağlayıp bebekleri emzirmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Açıklamalarına devam eden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Yeni doğan bir bebeğin ilk ihtiyacı annesinin kokusu, sıcaklığı ve onun sütüdür. Ne kadar erken emzirmeye başlarsak anne bebek bağı o kadar çabuk oluşacak ve anne sütünden bebek bolca faydalanacaktır.” dedi.

Doğumdan sonra ilk gelen ve kolostrum şeklinde tanımlanan anne sütünün, bebeğin aynı zamanda ilk aşısı olduğu için çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Özde, “Anne sütü, ilk 6 ay bebeğin gereksinimi olan tüm ihtiyaçları karşılar ve büyümesi için tek başına yeterlidir, taze ve ekonomik bir besindir. Bu sayede bebeklerin bağışıklık sistemi daha güçlü olur, daha az hastalanır, daha çabuk iyileşirler ve daha zeki olurlar. Bu nedenle 2 yaş ve üzerine dek emzirmeyi öneriyoruz.” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

Annelerin; bebeklerini anne sütü ile besleyerek, bebeklerinin üzerine en iyi yatırımı yapmış olduğuna ve yarınlarını garanti altına aldığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Şükriye Özde, “Yaratandan yaratılana en güzel hediyedir anne sütü. Bu nedenle anne sütü, her bebeğin en doğal hakkıdır. Sağlıklı nesiller için anne sütünün öneminin farkındayız. Hastanemiz, anne ve bebek dostu hastanedir. Annelere doğum öncesi ve doğum sonrası bu konuda eğitim almış ebe ve hemşirelerimiz tarafından eğitim verilmektedir. Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi olarak tüm anneleri destekliyor ve teşvik ediyoruz .” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir