Düzce Üniversitesi 2023 TEKNOFEST Orta İrtifa Roket Yarışması’nda Türkiye 2.si Oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Konuralp Roket takımı 2023 TEKNOFEST Orta İrtifa Roket Yarışması’nda Türkiye 2.si olarak önemli bir başarı daha elde etti.

Aksaray’da düzenlenen TEKNOFEST Roket Yarışması’nda; Konuralp ekibi zorlu Ön Tasarım Raporu’nda (ÖTR) 690 puan üzerinden 672.5 puan, Kritik Tasarım Raporu’nda (KTR) 955 puan üzerinden 917.5 puan ve Atışa Hazırlık Raporu’nda (AHR) ise 420 puan üzerinden 413 puan aldı. Finale kalan başarılı takımlar arasından Türkiye 2.si olan Konuralp Roket takımı önemli bir ödülün de sahibi oldu.

Üniversitemize ve Düzcemize Başarı Getirme Hayali Kurduk

Konuralp Roket takımının aldığı başarılı sonuçtan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Takım Kaptanı Emin Öztürk, “Düzce Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başladıktan sonra akademik bilgi birikimimi roket üretiminde ve gelişiminde kullanmaya karar verdim. Bu düşünceyle roket yarışmalarına katılarak, Üniversitemize ve Düzcemize başarı getirme hedefiyle, takım arkadaşlarımla çalışmaya büyük istek ve arzuyla başladık. Bu hayalimizi gerçekleştirebilmek için Makine Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği gibi önemli mühendislik bölümlerinden oluşan çalışkan ve dinamik bir ekip kurduk.

Takımımızın misyonu; Düzce Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerine, öğrenim süreleri içerisinde mühendislik tecrübesi kazandırmak ve iş hayatlarında daha başarılı ve profesyonel olmalarını sağlamaktır. Takımımızın ana vizyonu ise, ulusal başarının yanı sıra uluslararası başarılara imza atma amaçlarını kapsamaktadır.

Ekibimiz

Konuralp Roket Takımı Üniversitemiz öğrencileri; Makine Mühendisliği Yüksek Lisanstan Takım Kaptanı ben Emin Öztürk, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Osman Tayip Kaplan, Mekatronik Mühendisliği’nden Yusuf Gültekin, Makine Mühendisliği Yüksek Lisanstan Ahmet Kömürcü, Makine Mühendisliği’nden Mürsel Buğra Özdemir,  Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Alihan Çakır, Mekatronik Mühendisliği’nden Ali Cevahir Erkani, Ali Küçükarzuman, Eda Öztürk ile Düzce Fen ve Teknoloji Hafız A. İmam Hatip Lisesi’nden Yavuz Selim Demirkol’den oluşuyor.

Her Başarısızlık Bir Başarıya Yol Açmaktadır

Takımımız ilk zamanlarda katıldığı yarışmalarda talihsizlikler yaşamasına rağmen biz hiçbir zaman pes etmedik ve ‘Her Başarısızlık Bir Başarıya Yol Açmaktadır.’ sözünü kendimize düstur edindik. İnancımız ve kararlığımız sonucunda TEKNOFEST gibi önemli bir organizasyonda binlerce takımın arasından Türkiye 2.si olma başarısını gösterdik.

Neden Konuralp?

Bize yarışma süresince birçok takım ve ROKETSAN hakemlerinin sürekli sorduğu bir soru ise; ‘Takımın ismi neden Konuralp?’ idi. Kültürel ve tarihi zenginlikleri ile tanınmış Düzce ilimizin en eski yerleşim yerlerinden olan Konuralp beldemizden geldiğini söyledik. Ayrıca Düzce Üniversitesi’nin merkez kampüsünün burada olduğunu belirterek Konuralp isminin önemini belirttik.

 

Üniversitemiz Her Türlü Desteği Sağlıyor

Konuralp Roket takımının sahip olduğu laboratuvar, altyapı ve danışmanlık imkânlarını sonuna kadar bizlerle paylaşan başta Rektörümüz Prof. Dr. Nedim Sözbir olmak üzere Düzce Üniversitesi‘ne, takımın gece gündüz çalışmalarına imkân sağlayan Düzce Teknopark Genel Müdürümüz Prof. Dr. Resul Kara ve yönetimine, Bizim ihtiyaçlarımızda her zaman destek veren Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Tahir Güney’e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Özellikle maddi anlamda desteğini esirgemeyen Danışmanımız Dr. Öğr. Üyesi Mert Kılınçel, takımın özgür ve özgüvenli bir şekilde çalışma yürütmesine vesile olmuştur. Öte yandan, ana sponsorumuz olan Numerics Composites firması takımımıza kapılarını her daim açarak; gerektiğinde maddi destek, gerektiğinde ise çalışacak alan sağlamıştır. Bu yolculuğumuzda bize altyapı ve malzeme desteği veren Düzce Fen ve Teknoloji Lisesi’ne ve TEKNOFEST yarışmalarında birçok başarısıyla tecrübesi olan mentörleri sayın Devrim Ertuğrul’a takımımız adına teşekkür ederiz.” ifadelerine yer verdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir