Düzce Hamsiye, Mıhlamaya ve lahanaya doyacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Trabzonlular Dayanışma derneği tarafından organize edilen ve geleneksel hale gelen “Hamsi Festivali” bu yıl Karadeniz’in 3 lezzetini bir araya getirecek. Hamsinin yanı sıra bu yıl mıhlama ve kara lahana da şenliğe katılanları bekliyor.
Düzce Trabzonlular yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen geleneksel Hamsi şenliği pandemi sürecinde mecburiyetten dolayı yapılamamıştı. Ardından yaşanan 23 Kasım Depremi de festivalin ertelenmesine neden olmuştu. Ancak festivali geleneksel hale getirmek için yoğun çaba harcayan Trabzonlular Derneği yönetim kurulu Başkanı ve üyeleri ertelenmek zorunda kalan festivalde büyük bir değişikliğe giderek Trabzon’un 3 lezzetini bir araya getirdi. 19 Ocak’ta başlayacak olan festivalde mıhlama, kara lahanai hamsi ile birlikte festivale katılanlara ikram edilecek. İkramların yanı sıra 4 gün sürecek olan festivalde yöresel sanatçıların türküleri ile coşacak olan katılımcılar çeşitli yarışma ve etkinlikler 4 gün boyunca Trabzon kültürünü Düzce’de doyasıya yaşayacak. Ayrıca festivale katılanlar, 4 gün boyunca kemençe havalarına horon teperek enerjilerini de atacaklar. Festivalde ayrıca Bu yıl orda yöresel el sanatları işlemesi de yer alacak. Bu çerçevede keşan örme, sepet örme, bakır işleme, kudal, yün çorabı örme standlarında katılanlara hem örnekleri sergilenecek hem de ustaları el sanatlarının yapımı hakkında bilgiler verecek.
“DÜZCE’DEN, TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN HERKESİ DAVET EDİYORUZ”
Yapılacak festivali ile ilgili olarak açıklama yapan, Düzcelilerin yanı sıra Türkiye’nin her yöresinden Trabzon kültürünü merak edenleri festivale davet eden Düzce Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Demirci; “Festivalimiz geleneksel olarak her yıl yapıyorduk. Ancak araya dünyayı olumsuz etkileyen pandemi süreci ve ilimizde yaşanan deprem afeti girdi. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda gerçekleştiremedik. Geçtiğimiz yılda ertelemek zorunda kaldık. Bu yıl yapamadığımız ve ertelediğimiz festivallerimizin yerine Trabzon’un kültürünü olan karalahana ve mıhlamayı da hamsiye ekledik. + gün sürecek olan etkinliğimizde katılanlar hem hamsiye hem mıhlamaya hemde lahanaya doyacak. Bunların yanı sıra kemençe havalarımız, horonumuz da 4 gün boyunca yerel sanatçılarımız ile birlikte bizlerle olacak. Hem Düzceli hemşerilerimizi hem de Türkiye’den herkesi bu festivale davet ediyoruz” dedi.
19 Ocak 2023 günü başlayacak olan festival 23 Ağustos’a kadar devam edecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir