“Dua İbadetin Özüdür”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından Dijitalleşme ve Pandemi Sürecinde Sosyal Bilimler Panelleri kapsamında düzenlenen “Afet ve Musibetler” başlıklı program çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Düzce Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zafer Akbaş’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda, Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz, “Afet ve Musibetlerin Geliş Sebepleri” başlıklı konuşmasına, deprem, yangın salgın hastalıklar gibi bela ve afetlerin Kur’an-ı Kerim’de musibet olarak ifade edildiğini belirterek başladı.

Bela ve musibetlerin gelişinde kişinin kusurunun olmayabileceğini söyleyen Prof. Dr. Karagöz; Allah’ın kullarını imtihanı şeklinde olabileceği gibi, kullarının dua ve yalvarmalarını sağlamak için de musibetlerin meydana gelebileceğini sözlerine ekledi. İnsanların maddi hatalarından, ilahi iradeye başkaldırışında veya kul hakkını vermediği zamanlarda da afet ve musibetlerin yaşanabileceğini dile getiren Prof. Dr. İsmail Karagöz, ayet ve hadislerden örnekler vererek sözlerini sonlandırdı.

Programın diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Furat Akdemir, “Afet Döneminde Dua ve Adabı” başlıklı sunumunda, duanın Allah’ı anma, istekte bulunma, O’na yaklaşma anlamlarına geldiğini belirtti. Duanın insanın sıkıntılı zamanlarında bir sığınak olduğunu nitelendiren Doç. Dr. Akdemir, “Zorlukları yenme ve işleri başarma duadan geçer. Dua insanın rabbine her an aracısız yönelebileceği mükemmel bir kapıdır. İnsan duayla değer kazanır. Dua bir ibadettir ve ibadetin özüdür.” şeklinde konuştu.

Duaya euzu besmele ile Allah’ı hamt ederek ve överek başlamak gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Furat Akdemir, tövbe ve istiğfar ile başlamanın da duanın kabulü için önemli bir unsur olduğunu kaydetti. Dua ederken kıbleye dönmenin, elleri kaldırmanın, yalvararak ve korkarak kısık bir sesle dua etmenin önemi üzerinde duran Akdemir, duada Allah’a karşı samimi olmanın da önemini vurguladı.

Programın son konuşmacısı olan Düzce İl Müftüsü Rüstem Can ise “Musibetler Karşısında Sabır” konulu konuşmasında, imtihan sürecindeki insanda olması gereken sıfatların başında sabrın geldiğini ifade etti. Nimetlere şükrederek, musibetlere sabrederek bu imtihan sürecini tamamlamak zorunda olduğumuzu dile getiren Rüstem Can, bela ve musibetten önceki teslimiyet düzeyimizin afet ve musibetten sonra da aynı olması gerektiğine işaret etti. Musibetle ilk karşılaşıldığında Allah’tan geldiğini bilmenin ve tevekkül içerisinde olmanın önemine dikkat çeken Can, her musibeti sabırla karşılayabilme ve bizlerin ıslahı için fırsata dönüştürebilme düşüncesinin de gerekliliği üzerinde durdu.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir