DAGEM ile fason propolis ekstraksiyon üretimi için imzalar atıldı.

featured
????????????????????????????????????
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgesel kalkınma adına önemli çalışmalar gerçekleştiren Üniversitemiz, “Koç Arıcılık” ile propolis çözeltisi üretimi ve fason dolumu üzerine önemli bir iş birliği protokolüne daha imza attı.

Yerel yatırımcıya fırsatlar sunan protokole Düzce Üniversitesi adına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İdris Şahin, Koç Arıcılık adına ise firmanın kurucusu Havva Koç imza attı. İmza töreninde Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Münir Uçak, Koç Arıcılık kurucularından Semih Koç ve Gölyaka bal arısı yetiştiricilerinden Kemal Karduz hazır bulundu.

Düzce ili Gölyaka ilçesinde kendi girişimcilik hikayesini oluşturan Havva Koç, Koç Arıcılık adı altında kendi markası ile arıcılık faaliyetlerine başladı. Yatırımını geliştirmek isteyen firma temsilcileri DAGEM ile iş birliği yaparak kendi arılarından ürettiği ürünleri bilimsel temellere dayalı olarak katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyor. Koç Arıcılık amacına ulaşmak için DAGEM ile fason propolis ekstraksiyon üretimi konusunda iş birliği yaparak yola çıktı.

Protokol sonrası kısa bir açıklama yapan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, bal dışındaki diğer arı ürünleri üretiminin; hem ürün çeşitliliğine hem de inovatif ürün geliştirilmesine olanak sağladığını belirtti. Bu yaklaşımların son yıllarda yerel, bölgesel ve ulusal ölçekte kalkınmada gittikçe artan değerler olduklarını ifade eden Prof. Dr. Şahin, bölge arıcısının kendi markasını oluşturma yönünde girişimcilik faaliyetleri için DAGEM’in önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu ise yaptığı konuşmasında, arı ürünlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülmesinin arıcılık sektöründe kalkınma modellerinin tümünde önemli bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Kekeçoğlu, modern bilimsel yaklaşımlar ve doğru üretim yöntemleri ile üretilen bal arısı ürünlerinin ise mevcut değeri kat ve kat arttırabileceğini belirtti. DAGEM olarak yerel üreticilerin her zaman yanında olduklarını vurgulayan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, propolisin ekstraksiyon olarak üretimine yönelik bu iş birliği ile gerek modern üretim yöntemlerinin uygulanmasında, gerekse inovatif ürüne dönüştürme süreçlerinde destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir