ÇAMUR YAĞACAK

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meteoroloji genel Müdürlüğü’nün yaptığı son değerlendirmeye göre Bu gece saatlerinden yarın akşam saatlerine kadar toz taşınma görülecek. Hafta başında toz taşımımı etkisini kaybetmesi beklendiğini bildirdi.  Kuzey Afrika kaynaklı toz taşımından kaynaklı olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması için uyardı.

Meteoroloji genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “bu gece’den itibaren  yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden, yarın akşam saatlerine kadar, Batı Karadeniz bölgemizde (Düzce, Zonguldak, Bartın, Bolu, Karabük) Kuzey Afrika kaynaklı toz taşımı görüleceğinden, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

 

Toz taşınımı nedir?

“Bu tozlar beraberinde silikanın yanında bazı bakteri ve küf mantarlarının akciğere girmesini kolaylaştırıcı bir etki görüyorlar. Bu tozlar arasındaki sürtüşme parçacık boyutlarının azalmasına neden oluyor. 10 mikroçapın altındaki parçacıklar akciğerin derinlerine kadar ulaşıp özellikle astımı, bronşiti ve KOAH’ı olan hastalarımızda sağlık sorunlarına neden olabiliyorlar.”

“Maskesiz dışarıya çıkılmamalı”

“Mutlaka maskemizin üzerimizde olması gerekiyor. Sosyal mesafeyi bu rüzgarlı havada daha mesafeli tutmamız gerekiyor. Polenlere, küf mantarlarına alerjisi olanların veya sürekli ilaç kullanan astımlı, KOAH’lı bronşitli hastalarımızın özellikle dikkatli olmaları maskesiz dışarıya çıkmamaları gerekiyor.”

“Toz bulutu görüyorsanız pencereyi açmayın”

“Eğer evde bulunuyorsak ve pencereden dışarıya baktığımızda yoğun bir toz bulutu görüyorsak, pencereyi açmamayı şiddetle öneriyorum. Ama şu an için herkesin bu korkuyu yaşamasına gerek yok.”

Bu belirtileri gösterirseniz dikkat edin

“Genellikle ortamda toz olduğunda en kolay girdiği burnumuz ve gözlerimizdir. Gözlerde kızarma, yaşarma, burun akıntısı, yanma hissedilmesi o ortamın tozlu olduğunun göstergesidir. Bu bize biraz alarm zili gibidir. Eğer bunlar varsa o ortamda kalmamak veya o ortamı uygun şekle getirmemiz gerekiyor.”

İçeriğinde kil mineralleri bulunan toz taşınımına maruz kalmak, baş ve mide ağrısına da neden olabiliyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir