Bölgedeki Tek Faal Organ Nakil Merkezi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir buçuk yıldır kronik böbrek yetmezliğiyle mücadele eden hasta, annesinin böbreğiyle yaşama yeniden bağlandı. Bolu’dan Düzce’ye gelen 27 yaşındaki Mehmet Atay’a Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde annesinin verdiği böbrek başarıyla nakledildi.

Son teknolojik imkânlar ve uzman kadrosu ile karaciğer ve böbrek nakil operasyonlarını sürdüren Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi, Düzce ve bölgesinde sağlık açısından önemli bir merkez olma yolunda ilerliyor. Covid-19 pandemisinin organ nakil süreçlerini ve bağışlarını olumsuz etkilediği dönemde Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi,  üst düzey önlemler altında ikisi canlıdan-canlıya olmak üzere 6. organ naklini de başarıyla gerçekleştirmenin gururunu yaşadı.

Nakil İçin Bolu’dan Düzce’ye Geldiler

Bolu’da ikamet eden ve 1,5 yıldır kronik böbrek yetmezliğiyle mücadele eden Mehmet Atay (27) yedi aydır diyalize bağlı yaşıyordu.  Tedavi gördüğü Bolu’dan Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne yönlendirilen Mehmet Atay, merkez nakil listesine alındı.   Yapılan tetkiklerde anne Güllü Atay’ın (44) böbreğinin oğlu ile uyumlu olduğu belirlendi.  Anne Atay’ın oğlunun sağlığına kavuşması için donör olmayı kabul etmesiyle nakil hazırlıklarına başlandı.  Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Kemal Peker ve ekibi, anne Güllü Atay’dan aldıkları böbreği yaklaşık 3,5 saat süren operasyon ile oğlu Mehmet Atay’a nakletti. Ameliyat sonrası takiplerinde sağlık durumları iyi giden anne ve oğlu, nakil ve operasyon sürecinde emeği geçen Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekibine teşekkür etti.

“Yaşamımda İkinci Sayfa Açtılar”

Annesinin böbreği ile sağlıklı bir yaşama adım atan Böbrek Alıcı Mehmet Atay, ameliyattan önce yaşadığı zorlu süreçlere dikkat çekti. Diyaliz tedavi nedeniyle kısıtlı bir hayat sürdüğünü ifade eden Atay,  “Bir bardak su içince tıkanıyordum, rahatsızlık duyuyordum.  Hayatım kısıtlıydı. Benim yaşıtlarım dışarda gezerken, ben 4 saatimi diyalizde geçiriyordum. Annemle bir karar aldık ve Düzce Üniversitesi Hastanesine başvurduk. Tetkiklerin ardından annemin böbreği ile benim böbreğimin uyumlu çıktı.  En yakın zamanda ameliyat kararı alındı. Doktorumuz, nakil koordinatörümüz ve hemşirelerimize teşekkür ediyorum. Bana bu yaşımda tekrardan ikinci sayfa açtılar. “diye konuştu.

Nakil için Bolu’dan Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne yönlendirildiklerini ifade eden Güllü Atay ise, oğlunun sağlığına kavuşmuş olmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Bölgedeki Tek Faal Organ Nakil Merkezi

Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi’nin pandemi süresince büyük bir özveriyle operasyonlarına devam ettiğini anımsatan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Merkezin Düzce ve bölgesi için önemli bir kazanım olduğunun altını çizerek, organ naklini gerçekleştiren tüm ekibi tebrik etti.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nin gerçekleştirdiği başarılı operasyonların gurur verici olduğunu ifade eden Hastane Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ise, nakil operasyonu sürecinde yer alan başta Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Kemal Peker olmak üzere Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Fuat Çetin, Üroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu, Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gülbin Sezen ve Dr. Öğretim Üyesi Özlem Ersoy Karka, Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Tansu Sav ve Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Öneç ile tüm koordinatör ve hemşirelere teşekkür etti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir