Başka Merkezlerde Bulamadığı Şifayı Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde Buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalpte ritim bozukluğu yaşayan 50 yaşındaki hasta, dış merkezlerde bulamadığı şifayı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği bünyesinde kurulan Aritmi Merkezi’nde buldu.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği bünyesinde hizmet veren Aritmi Merkezi’nde, kalpteki ritim bozukluğunun hangi sebeplerden kaynaklandığı ve eşlik eden kalp hastalığı olup olmadığı tespit edilerek tedavi planlaması yapılıyor.

Düzce ve bölgesine hizmet veren Aritmi Merkezi’nde 50 yaşındaki hasta, uygulanan ablasyon tekniğiyle kalp çarpıntısından kurtuldu.  Kalp çarpıntısı şikayeti ile daha önce dış merkezlere giden hasta, uygulanan tedavilerden sonuç alamayınca Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurmaya karar verdi. Kardiyoloji Kliniği’nde yapılan ilk muayenenin ardından Aritmi Merkezi’ne yönlendirilen hastanın ritim bozukluğuna neden olan kalpteki sorunlu bölge tespit edilerek ablasyon tedavisi uygulanmasına karar verildi.

“Şifayı Başka Hastanelerde Aralamalarına Gerek Yok”

Tedavi sonrası 3 yıldır artan şikayetlerinden kurtulan hasta, “Kalp çarpıntım beni ciddi manada sarsıyordu, sosyal yaşantımı olumsuz etkilemeye başlamıştı. Şikayetlerimin artması üzerine başvurduğum başka bir hastanede EPS (Elektrofizyolojik çalışma işlemi) yapıldı. İşlem sonrası doktorumun verdiği ilaçları kullandım ama çarpıntılarım arttı. Yarım saati bulan kalp çarpıntılarım oluyordu. Ailem kalp krizi geçirdiğimi düşünüyordu. Şikayetlerim artınca ilacımı değiştirdiler ama fayda etmedi. Ben de Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvurmaya karar verdim. Buradaki doktorumuz Gökhan Bey’in uyguladığı ablasyon tedavisi ile şikayetlerimden kurtuldum. Hocamıza ve ekibine çok teşekkür ederim.” dedi.

Kendisi gibi kalp çarpıntısı olan hastaların gönül rahatlığı ile Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’ne başvurabileceğini ifade eden hasta, “Şifayı başka hastanelerde aralamalarına gerek yok.” şeklinde konuştu.

Uygulanan tedavi hakkında bilgi veren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Coşkun, “Hastamız, tarafımıza çarpıntı şikayeti ile başvurdu ve çarpıntı sırasında çekilen elektrokardiyografisinde (EKG) kalp hızı dakikada 170’idi. Öncelikle yaptığımız EPS (elektrofizyolojik çalışma) işleminde ritim bozukluğunun kaynaklandığı yeri tespit ettik ve sonrasında radyofrekans ablasyon yöntemiyle başarılı bir şekilde tedavi uyguladık. Tüm bu işlemler yaklaşık yarım saat sürdü ve ertesi gün de sağlıklı bir şekilde taburcu ettik.”

Ablasyon Nedir?

Ablasyonun, pek çok farklı ritim bozukluklarında en iyi tedavi olarak uygulandığına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Coşkun, “İlaçların yan etkilerinden korunmak ve kalıcı bir çözüm sağlamak amacıyla yapılan ablasyon işleminde EPS’de (Elektrofizyolojik çalışma) olduğu gibi kasık damarı içerisine yerleştirilen yumuşak teller aracılığıyla kalbe ulaşılır ve ritim bozukluğuna neden olan odak tespit edilip balonla dondurularak (kriyoablasyon) veya radyo dalgasıyla yakılarak (radyofrekans ablasyon) sorun ortadan kaldırılır.” ifadelerini kullandı.

Tedavi Edilmezse Ciddi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir!

Ablasyon tedavisi sırasında bazı hastalarda genel anestezi uygulansa da genellikle lokal anestezi yapıldığını belirten Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Kalp ile ilgili her uygulamada olduğu gibi bu işlemlerin de bazı riskleri vardır. Bu olasılık ritim bozukluğunun türüne göre değişmekle birlikte genel olarak çok düşüktür. Ritim bozukluğu tedavi edilmediğinde kalp yetmezliğine, kalpte pıhtı oluşmasına ve buna bağlı inme gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.” diye konuştu.

Aritmi Merkezine Kimler Başvurabilir?

Aritmi Polikliniğine özellikle çarpıntı ayrıca kalbin çok hızlı veya güçlü attığını hissetme, kalpte tekleme hissi, baş dönmesi, göz kararması ve bayılma şikayeti olanların başvurabildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Coşkun, “Aritmi Polikliniğimiz ve özellikle bayılma şikayeti olan hastalar için yaptığımız Tilt table testi (eğik masa testi ) hizmet vermeye başlamıştır.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir