Ameliyatsız Yaklaşık 100 Kilo Verdi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kilosu nedeniyle yatağa bağımlı hale gelen 45 yaşındaki kadın hasta, Düzce Üniversitesi Hastanesi Obezite ve Endokrinoloji Polikliniği’nde düzenlenen tedavi programıyla 1 yılda yaklaşık 100 kilo verdi.

Bir yıl önce 177 kilo ile sedye ile Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne gelen Y.G. (45) solunum yetmezliği başta olmak üzere bir dizi sağlık sorunları yaşıyordu. Yapılan tetkiklerin ardından Aile Hekimliği Anabilim Dalı Obezite Polikliniği ile İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Polikliniği’nde hasta için tedavi programı düzenlendi.  Uygun egzersiz ve beslenme programına uyum sağlayan hasta, ameliyatsız olarak bir yılda 177 kilodan 81 kiloya düştü.  Sedye ile getirildiği hastaneye şimdi yürüyerek gelen hasta,  yatağa bağlı olmadan yaşamanın tadını çıkardığını ifade etti.

Daha sağlıklı bir hayata adım atan Y.G. “Nefes darlığım vardı. Rahatsızlanınca ambulans ile hastaneye getirildim.  Kalp sıkışması nedeniyle 11 gün hastanenin Göğüs Hastalıkları bölümünde tedavi oldum.  Aşırı kilolu olduğum için doktorlar beslenme düzenimi değiştirmemi tavsiye etti.  Verdikleri tedavi programına uyarak kilolarımı vermeyi başardım. Başarılı olmamdaki en önemli faktör kendime olan güvenim oldu. ‘Yapabilirim’ dedim. Çünkü kilonun getirdiği sağlık riskleri vardı.” diye konuştu.

“İnsan önce kendinin başarabileceğine inanmalı.” diyen Y.G. “Şimdi geriye bakmak istemiyorum. Kısıtlı bir hayatım vardı. Bir ortama girdiğimde insanların bakışları rahatsız ediyordu. Şimdi herkes başarımın sırrını soruyor. Özgüvenim arttı.” dedi.

Kilo problemi yaşayanların doktor kontrolünde sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarını düzenlemeleri tavsiyesinde bulunan Y.G.  kilo vermede azimli ve kararlı olmanın da önemli olduğunu vurguladı.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Kaya, obezitenin dünyanın bir numaralı sağlık sorunu haline geldiğini ve prevalansının giderek arttığına dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre son 40 yılda obezite prevalansının üç kat arttığını ifade eden Dr. Kaya,  “Obezite birçok hastalığa neden olmakla birlikte ülkelerin sağlık maliyetlerini de önemli ölçüde artırmaktadır. Obezitenin yol açabileceği potansiyel hastalıklar arasında tüm vücudu sistemik olarak etkileyen kalp-damar hastalıkları, diyabet, serebrovasküler hastalıklar yaşamı tehdit eden ve kronikleşme eğilimi gösteren hastalıklardır.” dedi.

Düzce Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Obezite Polikliniği’ne morbid obezite şikayeti ile başvuran hastamızın tedavisinin, multidisipliner bir yaklaşım ile yapıldığını bildiren Dr. Öğretim Üyesi Kaya,  “Hastamıza düzenli poliklinik kontrolünde psikososyal destek, davranış değişikliği, diyetisyen desteği verildi. Ayrıca hastanemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniği’nde medikal tedavi de verilerek, yaklaşık bir yıl takip edildi. Polikliniğimizdeki takiplerini aksatmayan, her seferinde istikrarlı kilo veren hastamızın bir yıl sonrasında 177 kilodan 81 kiloya düştüğü görüldü. Kilo kaybı sonrası oluşan sarkmaları plastik cerrahi ile tedavi edilen hastanın sağlıklı kilo vermesi sağlanıp, ideal kilolara ulaşması hedeflendi.” şeklinde konuştu.

Dr. Öğretim Üyesi Kaya, Düzce Üniversitesi Hastanesi Obezite Polikliniği’nde obezite problemi ile başvuran birçok hastaya psikososyal destek, davranış değişikliği tedavisi ve gerektiğinde de medikal tedavi verildiğini vurgulayarak açıklamasını tamamladı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir