Ahşap Modifikasyonunda Geliştirdikleri Yeni Yöntemin Patent ve Marka Tescilini Aldılar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Ahşap İşleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Orman Fakültesi Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Budakçı ve elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Dumlupınar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Şenol, geliştirdikleri “Termo-Vibro-Mekanik® (TVM)” yoğunlaştırma yöntemi için patent ve marka tescili aldılar.

Çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Mehmet Budakçı, alınan patent ve marka tescilinin danışmanlığını yaptığı merhum Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Şenol’un doktora tez çalışmasında tasarlayıp ürettiği pres makinesine ait olduğunu ifade ederek ilgili tez çalışmasının, Fen Bilimleri alanında “2019 Fuat Sezgin Yılı En iyi Doktora Tezi” ödülüne layık görüldüğünü, TÜBİTAK ve Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörlüğü tarafından desteklendiğini belirtti.

Yaklaşık 3 yıllık bir Ar-Ge sonrası geliştirilen “Termo-Vibro-Mekanik® (TVM)” yoğunlaştırma yönteminin, hem sektör hem de tüketici için tamamen çevreci olduğunu ve sağlığı tehdit edecek hiçbir kimyasal barındırmadığını dile getiren Prof. Dr. Budakçı, özellikle düşük dirençli kavak ve göknar gibi ucuz ağaç malzemelerin; bazı fiziksel, mekanik ve teknolojik özelliklerini ‘sıcaklık, vibrasyon ve basınç’ kombinasyonu kullanarak iyileştirdiklerini, ekonomik değerlerini artırdıklarını ve kullanım alanlarını genişlettiklerini vurguladı.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir