3. Geleneksel Dünya Arı Günü Resim Yarışması’nda Ödüller Sahiplerini Buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM)yürütücülüğü ve BEEO Propolis, Apimaye, CanVet, sponsorluğunda düzenlenen “Arı Varsa Hayat Var” temalı  “3. Geleneksel Dünya Arı Günü Resim Yarışması”nda ödüller, gerçekleştirilen çevrim içi törenle sahiplerini buldu.

Ödül töreninin açılışında konuşan DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, 3. Geleneksel Dünya Arı Günü Resim Yarışması’nı düzenlemekten büyük onur ve mutluluk duyduklarını ifade ederek, bir etkinliği düzenlemekten çok onu sürdürülebilir kılmanın daha önemli olduğunu vurguladı. Gelecek nesillerde arı farkındalığı yaratmak için yola çıktıklarını belirten Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, arının ne kadar önemli olduğunu bilmeyenler için farkındalık oluşturmak istediklerini ve bu hedefe ulaştıklarını sözlerine ekledi. Etkinliğe farklı illerden çok sayıda başvuru olduğunu söyleyen Kekeçoğlu, sponsor firmalar BEEO Propolis, Apimaye, CanVet olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmasının ardından programın ödül törenine geçildi. Yarışmanın ilkokul kategorisi birinciliğini “Arım Balım Peteğim” adlı eseriyle Ferhat Baykara İlkokulu öğrencisi Numan Kocaman kazandı. Ödülünü takdim eden Düzce Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, arının insan hayatı için çok önemli olduğunu dile getirerek, arı olmazsa insanlığın da olmayacağına işaret etti. Yarışmaya 50 ilden başvuru olduğunu, çocuklar ve gençler tarafından oldukça ilgi gördüğünü belirten Rektör Sözbir, emek veren kişi ve kurumlara teşekkürlerini iletti.

 “Döngünün Melodisi” adlı çalışmasıyla ikincilik derecesi kazanan Yasemin Karakaya Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Ada Sarcan’a ödülü, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin tarafından takdim edildi. Sektör paydaşlarına ve özellikle arıların öneminin ve meslek bilincinin anlaşılmasındaki katkılarından dolayı eğitim camiasına teşekkürlerini sunan Ziya Şahin, arıcılığın son 20 yılda dünya zirvesine çıkması için ciddi çalışmalar yaptıklarının altını çizerek, sektöre canlılık getirdiği için Düzce Üniversitesi’ne de teşekkür etti.

 “Çalışkan Arıların Emeği” ile ilkokul kategorisi üçüncülüğünü kazanan Gaziantep Bilsem Koleji öğrencisi Zehra Naz Önay’a ise ödülünü BEEO Propolis Genel Müdürü Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı takdim etti. Yarışmayı sadece dereceye girenlerin değil, herkesin kazandığını dillendiren Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, resimlerde arıların dünya ve insanlık için yaptıklarının anlamlı şekilde anlatıldığını ifade etti.

Ortaokul kategorisi birinciliğini “Nefes=Arı Ve Arı Ürünleri” adlı eseriyle Gazi Ortaokulu öğrencisi Beyza Ağlar kazanırken ödülü, Düzce Üniversitesi  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz tarafından takdim edildi. “Kovan İçi” isimli çalışmasıyla ikincilik derecesi elde eden Aydın Bahçeşehir Koleji öğrencisi Ayşe Beril Kaplan’a ödülünü, Apiterapi Derneği Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Timuçin Atayoğlu takdim ederken, ortaokul kategorisi üçüncülüğünü ise “Güneşe Bakan Arılar” adlı çalışmasıyla Manavgat Şehit Uğur Yıldız İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ayşe Hümeyra Gül kazandı. Ödülü, Apimaye şirketi sahibi Muzaffer Yıldırım tarafından takdim edildi.

Yarışmanın lise kategorisi birinciliğini Özel İzmit Seymen Koleji Fen Lisesi öğrencisi Tamay Çetin, “Dünyanın Koruma Kalkanları Arılar” adlı eseriyle kazanırken ödülünü, Düzce Üniversitesi  Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Açelya B. Gönüllü takdim etti. “Basit Ama Güzel” çalışmasıyla ikincilik ödülünü kazanan Mamak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Elanur Bostan’a ödülü, Düzce Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ethem Gürel tarafından takdim edilirken, “Hayatın Çarkı” adlı çalışmasıyla lise kategorisi üçüncülüğünü kazanan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Orhan Kaan Sezgin’e ödülünü CanVet Genel Müdürü Vet. Hk. Ömer Pekcan takdim etti. “Arılar Dünyası” adlı çalışmasıyla Jüri özel ödülünü kazanan Yaşar Gazioğlu Anaokulu öğrencisi Ecem Naz Aslanbey’e ödülü, Düzce İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Kaba tarafından takdim edildi.

Yarışmada dereceye girenler, ödül kazanmanın mutluluğunu yaşarken, gelecek yıl anaokulu kategorisinin de ekleneceği ifade edildi. Yarışmada dereceye giren ve sergilenmeye değer eserler, Düzce Üniversitesi’nin https://sanalsergi.duzce.edu.tr/  internet adresinden ziyaret edilebiliyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir