TEKNOFEST 2021 Rüzgarı Sona Erdi

featured
????????????????????????????????????
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı yürütücülüğünde gerçekleştirilen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2021, zihinlerde iz bırakan etkinlikleriyle son buldu.

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin destekleriyle İstanbul’da başlayan TEKNOFEST 2021’de Düzce Üniversitesi, Uluslararası alanda 20 farklı ülkeden, 72’si yabancı, toplam 254 buluşun yer aldığı 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’21’de, 1 altın ve 3 bronz madalya alarak, her yıl olduğu gibi bu yıl da iddialı olduğunu kanıtladı.

Düzce Üniversitesi TEKNOFEST 2021’de 24 Takımla Temsil Edildi

Yeniliğe, teknolojiye ve değişime büyük önem veren Düzce Üniversitesi, bu yıl Roketten Otonom Sistemlere, Yapay Zekâdan Su Altı Sistemleri’ne kadar 35 farklı kategoride gerçekleştirilecek ödüllü teknoloji yarışmalarına 24 takım ile başvurdu. Üniversiteli öğrenciler; Düzce Üniversitesi Yönetiminin teşvik, destek ve katkılarıyla çok yoğun bir şekilde hazırlık yaparak Robotaksi-Binek Otonom Araç, Efficiency Challenge Elektrikli Araç, Model Uydu, Uluslararası İnsansız Hava Aracı, Roket, İnsanlık Yararına Teknoloji, Turizm Teknolojileri, Eğitim Teknolojileri, Çevre ve Enerji Teknolojileri ile Ulaşımda Yapay Zeka gibi kategorilerde 14 takım halinde finalde temsil edildi.

TEKNOFEST 2021’de de 1.lik Kürsüsündeyiz

TEKNOFEST 2021 Eğitim Teknolojileri Yarışması kapsamında Düzce Üniversitesi öğrencileri Dü-StemKodLab takımı üniversite ve Üzeri Seviyesi kategorisinde 1. olarak önemli bir başarıya imza attı.

“Kolay Yoldan Yazılım Öğrenmeyi Sağlayan Kodlama Eğitim Seti”  adlı çalışmalarıyla TEKNOFEST 2021’e başvuran Düzce Üniversitesi öğrencileri, geliştirdikleri özgün ve yenilikçi modellemeyle TEKNOFEST 2021 1.lik ödülünün sahibi oldu.

Teknolojiye Yön Verenler Geleceğe de Yön Verecek

Teknoloji ve bilime yönelik toplumda farkındalık oluşturmayı ve Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2021, ziyaretçilere yönelik sunmuş olduğu görsel şov ve hizmetlerle zihinlerde iz bırakmayı başardı.

“Karşımda Aziz Sancarlar Görüyorum”

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bu yıl dördüncüsü düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021’e katılan Cumhurbaşkanı ve Nobel Ödüllü Dünyaca Ünlü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar, TEKNOFEST yarışmalarının birincilerine ödüllerini verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST 2021 ziyaretçilerine yönelik yaptığı konuşmasında, dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’21’de yeniden bir arada olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı kurum ve kuruluşların Milli Teknoloji Hamlesinin nişanesi olarak TEKNOFEST için seferber olduğunu ifade ederek, ülkemizin gençlerine bu gururu yaşatmak için el birliğiyle çalışıldığını söyledi.

 

“Büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmenin derdindeyiz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yolunun nitelikli insan kaynağına sahip olmaktan ve insana yatırım yapmaktan geçtiğini söyledi. Gerek Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, gerekse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde bir çok çalışma başlattıklarını anımsatan Recep Tayyip Erdoğan, halihazırda 66 ilde bulunan Deneyap Teknoloji Atölyelerini, 2023 yılına kadar 81 ilin tamamına yaygınlaştıracaklarının altını çizdi. Bu atölyelerde henüz ilk ve ortaokul çağındaki çocuklara yapay zeka, robotik kodlama, siber güvenlik gibi geleceğin teknolojilerine yönelik dersler verildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere sağladıkları girişimcilik, inovasyon ve Ar-Ge desteklerinin yanı sıra açık kaynak platformu ile yeni nesil yazılım okulları ile TEKNOFEST gibi organizasyonlarla bu eğitimi taçlandırdıklarını ifade etti.

Alanda öylesine toplanmış kalabalıklar olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, karşısında; kendisinden emin, ne yapmasını bilen Aziz Sancarlar gördüğünü vurguladı.

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir