SEN DE GÖNÜLLÜ OLMAK İSTER MİSİN?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediyesi, 7’den 70’e Düzce ve Düzcelilere dokunmak adına ‘Düzce Gönüllüleri Bir Arada’ başlığı altında yeni bir sosyal projeyi daha hayata geçiriyor. Proje kapsamında oluşturulacak merkezde 2 tematik alanda 8 kulüp oluşturulacak. Kulüpler Sokak Basketbolundan İngilizce eğitimine kadar bir çok dalda faaliyet gösterecek.

 

Düzce Belediyesi ve Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği (DÜSED) tarafından hazırlanan ‘Düzce Gönüllüleri Bir Arada’ projesi için 5-29 yaş aralığı gönüllü başvuruları başlatıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programı tarafından hibe desteği ile hayata geçirilecek olan proje kapsamında, kurulacak olan merkez bünyesinde 2 tematik alanda 8 kulüp oluşturulacak.

Projenin ana konusu ‘Gönüllülük’ üzerinden işlenirken, 65 yaş üzerine yönelik  sosyal destek sağlayan projelerin yanı sıra fiziksel aktiviteler; spor kültürü, sporda altyapı ve geleneksel sporlara yönelik ortaya konulacak projeler yer alıyor.

 

GELENEKSEL SOKAK OYUNLARI VE BOCCE KULÜPLERİ

10 gönüllü genç tarafından 40 mahalle de çocuklara yönelik ‘Geleneksel Sokak Oyunları Kulübü’ adıyla gerçekleştirilecek etkinliklerle geçmişten günümüze sokak oyunları yaşatılmaya çalışılacak. Türkiye’de de federasyonu bulunan Bocce Kulübü ile de 5 gönüllü gencin, eğitici sertifikası almasının yanında federasyon bünyesinde eğitici olarak görev alma yeterliliğine sahip olması da sağlanacak.

 

SOKAK BASKETBOLU – İNGİLİZCE EĞİTİMİ

Proje kapsamında kurulacak kulüplerden bir diğeri olan ‘Sokak Basketbolu Kulübünde’ ise 8 gencin gönüllü koçluğunda 24 gencin spor yapmaya teşvik edilmesi amaçlanırken,  İngilizce öğrenmek isteyen 20 kişinin yeteneklerini geliştirmeleri için de ‘Konuşma Kulübü’ çatısı altında imkan sağlanacak.

 

GÖRME ENGELLİ GENÇLERE YÖNELİK SESLİ KİTAP KULÜBÜ

Engelli gençlerin de hayata adaptasyonlarını ve sosyalleşmelerini sağlamak adına ‘Sesli Kitap Kulübü’  Düzce Belediyesi ve DÜSED projesinde yerini alırken, kulüp kapsamında 10 görme engelli genç için kitap okuma etkinlikleri düzenlenerek, karşılıklı empati duygularının geliştirilmesi sağlanacak.

 

DEZAVANTAJLI ÇOCUKLARA DERS DESTEĞİ

‘İyilik Kulübü’ adı altında yürütülecek olan çalışma kapsamında 10 gönüllü genç tarafından mahallelerde bulunan dezavantajlı çocuklar için temel ders desteği sağlanması öngörülürken,  kurulacak ‘Çevre Kulübü’ ile mahallelerde çevre bilincinin geliştirmesine yönelik atık malzemelerin dönüşümü etkinlikleri düzenlenecek.

 

65 YAŞ ÜSTÜNE; SOSYAL DESTEK KULÜBÜ

Proje kapsamında ayrıca, 65 yaş üzerine yönelik ihtiyaçlarının karşılanması konusunda aktif rol üstlenecek; öz bakım yardımı,  market ihtiyaçları ve benzeri ihtiyaçlarının sağlanmasına yönelik 10 gönüllü genç tarafından ‘Sosyal Destek Kulübü’ adı altında hizmet verecek.

 

Yetkililerden alınan bilgiye göre Nisan ayı itibariyle başvuruların başladığı belirtilirken Gönüllü olmak isteyen 5-29 yaş aralığında bulunan kişilerin   Merkez Hizmet Binası Beyaz Masa yada Düzce Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğünden  temin edilebilecekleri formu doldurup teslim etmeleri yeterli olacak. Başvurular elden teslimle aynı yerlere bırakılabileceği gibi dijital olarak duzcegonullumerkezi@outlook.com adresinden de yetkililere ulaştırılabilecek.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir