ÖZLÜ FEDERASYON TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün özel bir Tv kanalında yaptığı konuşmada, Kafkas ve Balkan kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma döneminde yurtlarını terk etmek zorunda kalmalarını ” kaçtı” ve ” sığındı” gibi sözlerle anlatması, yanlış anlaşılmaya mahal verdiğinden aşağıdaki açıklamayı yapmak ihtiyacı doğmuştur.
ABHAZ Dernekleri Federasyonu ( ABHAZFED) Başkanı Murat Gümüş ile Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer’in yaptığı istişareler sonucunda, Düzce ABHAZ Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok’un da katıldığı toplantıda Başkan Faruk Özlü ile bir araya gelmelerinin ve konu üzerine görüşmelerinin ardından Başkan Özlü şu açıklamayı yapmıştır:
“Bir TV kanalında yaptığım konuşmada Düzce’de yaşayan hemşerilerimizin büyük bir kısmının Osmanlı’nın son dönemlerinde ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında göç yoluyla geldiklerini vurgulamak istedim.
Konuşmam esnasında hassasiyet oluşturan kaçma vurgusunu esasen “zorla göç ettirme, zulüm görme ve sürgün edilme” şeklindeki gerçeğin halkımıza anlatılması adına kullandım.
Hassasiyet oluşturan kelimeyi bu manada kullandığımın bilinmesini ve kamuoyunun bir kısmındaki anlaşılma seklini düzeltmek isterim. Başka anlamlar yüklenmemesini, hassasiyetle istirham ediyorum.
Duzce kardeşliğin ve hoşgörünün örnek şehridir. Bunu Düzce’mizin zenginliği olarak görüyoruz. Düzce’de yaşayan her bir insan, kökeni ve mezhebi ne olursa benim kardeşimdir”
Başkan Faruk Özlü’nün açıklamaları sonrasında, Abhaz ve Kafkas Kültür Dernekleri, ” Sayın Başkan Faruk Özlü’nün göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Diasporamız adına kendisine teşekkür ediyoruz.” şeklinde açıklamada bulundular.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir