Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesinin Belgesel Filmi Uluslararası Film Festivalinde Adından Söz Ettirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ceyhan’ın “Bulundu ve Yok Oluyor” başlıklı belgesel filmi, Finlandiya Vaasa Uluslararası Doğa Film Festivali’nde seçkiye girme başarısı gösterdi.

Çekimleri Haziran 2022’de tamamlanan ve Düzce’nin endemik bitkileri ile habitat alanlarını konu alan belgesel film, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy’un danışmanlığında Elmacık bölgesinde gerçekleştirildi.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ceyhan’ın, görüntü yönetmenliğini ve yardımcı yönetmenliğini Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Arş. Gör. Korhan Topcu’nun yaptığı belgesel film, ulusal ve uluslararası film festivallerinde adından söz ettirmeye başladı.

Bu sürecin bir adımı olarak “Bulundu ve Yok Oluyor” filminin ilk uluslararası başarı haberi Finlandiya’dan geldi. 2002 yılından itibaren Finlandiya’nın Vaasa kentinde düzenlenen Uluslararası Doğa Film Festivaline, çevre bilinci, iklim değişikliği, sürdürebilirlik, insan sağlığı ve enerji konularında 98 ülkeden 1203 film başvuru yaptı. Düzce’nin doğal güzelliklerine sahip çıkılmasının önemini vurgulayan Ceyhan’ın filmi, finale kalan 30 film arasına kalarak festival kapsamında resmi seçkide yer alma başarısı gösterdi. Festival, 28 Eylül-02 Ekim 2022 tarihleri arasında Finlandiya’nın Vaasa kentinde gerçekleşecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir